Od 1892 w służbie społeczeństwu...

"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"

16.07.2022 - Rybna - Ćwiczenia ratownicze

W dniu 16.07.2022 r. w miejscowości Rybna - Gmina Czernichów odbyły się ćwiczenia z wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych.  Scenariusz przewidywał trzy odrębne epizody: „pożar lasu" - monitorowanie rozwoju procesu spalania, ,,dziewczynka”- poszukiwania osoby zaginionej oraz ,,dodatkowe oczy KDRa”- rozpoznanie 3600 z późniejszym monitorowaniem sytuacji.  

W ćwiczeniach udział wzięli m.in.: OSP z Gminy Czernichów, OSP Niegoszowice, OSP Bolechowice, OSP Stare Bielsko, OSP Głogów, SGSP, KW PSP w Krakowie, JRG7 w Krakowie, KWP w Krakowie, Instytut Wspierania Nowych Technologii, firma Navigate, Krajowa Agencja Informacyjna, Grupa Jurajska GOPR, GPR Kraków, Politechnika Śląska, Porty Lotnicze, oraz Centrum Dronów CNBOP PIB.

Ćwiczenia okazały się świetną okazją do wymiany doświadczeń oraz wypracowani wspólnych metod działania. Uczestnicy zaprezentowali wiele nowoczesnych trendów które coraz częściej wykorzystywane są w działaniach ratowniczych. Wykorzystywano kamery termowizyjne, łącza satelitarne czy też transmisje obrazu i dźwięku na urządzenia strażaków pracujących w terenie.