16.05.2021 - Bolechowice - Ćwiczenia ratownicze

W dniu 16.05.2021 na terenie dolinki Bolechowickiej odbyły się wspólne ćwiczenia OSP Bolechowice oraz OSP Niegoszowice. Założeniem ćwiczeń było określenie standardów wspólnej współpracy podczas działań ratowniczych w trudnodostępnych miejscach jakimi są dolinki podkrakowskie.

Scenariusz ćwiczeń oparty był na prawdziwych wydarzeniach  które miały miejsce podczas śmiertelnego wypadku w dolinie Kobylańskiej w roku 2018. Zakładał on że doszło do wypadku ( upadek z wysokości, prawdopodobnie doszło do urazu wielonarządowego). Zgłaszający który jest zarazem świadkiem zdarzenia nie jest wstanie podać dokładnej lokalizacji miejsca zdarzenia gdyż jest pierwszy raz w tych rejonach. Jest wstanie określić jedynie skąd rozpoczęli swoją wycieczkę oraz co obecnie widzi. Dyspozytor dopytuje się o znaki szczególne ubioru oraz stan poszkodowanego. Prosi go aby wyszedł na otwartą przestrzeń tak aby był widoczny ,,z lotu ptaka”. Do ratowników dociera informacja że poszkodowana jest jedna osoba, upadek z wysokości, nie ma możliwości określenia dokładnego miejsca zdarzenia, prawdopodobnie jest to rejon dolinki Bolechowickiej. Świadek zdarzenia ubrany jest na kolor pomarańczowy.

Na miejsce ( dolinka Bolechowicka) przybywa sekcja dronów OSP Niegoszowice. Podnoszą do lotu dwa drony. Dokonują ,,mapowania” terenu. Po około 8 minutach na podstawie opisu ubioru świadka zdarzenia lokalizują prawdopodobną pozycje miejsca  zdarzenia. Podlatując nawiązują kontakt poprzez zamontowany na dronie głośnik. Świadek zdarzenia potwierdza że potrzebna jest pomoc.

Do działań dysponowane są zastępy OSP Bolechowice oraz OSP Niegoszowice. Ratownicy udają się do zdarzenia od stronny gór Karniowskich. Sam dojazd oraz późniejsze dojście do miejsca zdarzenia jest koordynowane w sposób ciągły  przez operatorów dronów.  Kierujący działaniami ratowniczymi otrzymuje wskazówki co do optymalnej trasy. Ratownicy docierają na miejsca zdarzenia. Udzielana jest kwalifikowana pierwsza pomoc oraz zapada decyzja o konieczności ewakuacji poszkodowanego. Ze względu na to że śmigłowiec LPRu jest nie dostępny, konieczna jest ewakuacja poszkodowanego do Zespołu Ratownictwa Medycznego który podjechał przy wjeździe  do dolinki Bolechowickiej. Całą operacje koordynują operatorzy dronów którzy wytyczają najbardziej optymalną trasę. Ze względu na trudnodostępny teren do ewakuacji poszkodowanego po zboczu konieczne było wykorzystanie technik linowych z zakresu podstawowego ratownictwa wysokościowego. Poszkodowany został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego który dokonał transportu do szpitala.

Po zakończonych ćwiczenia podsumowano je w remizie OSP Bolechowice.  Przedstawiciele obu jednostek jednogłośnie podkreślili  jak trudne są działania na tego tupu terenach oraz jak  ważna jest koordynacja przy tego typu działaniach. Część

medyczną podsumował ,,świadek zdarzenia” ratownik medyczny Paweł Piotrowski który na co dzień pełni funkcję kierownika zespołu wyjazdowego karetki która stacjonuje w Zabierzowie. To właśnie ten zespół był zadysponowany do wspomnianego wcześniej wypadku który stał się inspiracją do scenariusza tych ćwiczeń.

Strażacy  z Bolechowic pogratulowali także zaawansowanej technologii jaką udało się wdrążyć w życie druhom z OSP Niegoszowice. Mamy nadzieję że możliwości oraz potencjał technologiczny  w najbliższym czasie przyczynią się sukcesów w ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców naszej gminny oraz odwiedzających nas turystów.