03.05.2017 - Skawina - Strażacka Majówka z Centrum

3 maja 2017r. w Skawinie po raz kolejny odbyła się "Strażacka Majówka z Centrum". Organizatorami imprezy byli Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, Ochotnicza Straż Pożarna w Skawinie - Centrum oraz CEZ Skawina.

Imprezę zapoczątkowała defilada samochodów ratowniczo-gaśniczych z powiatów: krakowskiego, wadowickiego, myślenickiego i wielickiego. Ponadto w kolumnie można było podziwiać eksponaty wystawione przez Muzeum Ratownictwa w Krakowie, a także karetkę należącą do Ochotniczej Grupy Medycznej w Wieliczce. "Zawodowcy" z III zmiany JRG Skawina zaprezentowali:
- quad ratowniczy Kymco MXU700i
- samochód ciężki gaśniczy proszkowy Jelcz 325, który wyprodukowano w 1985 roku
- średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Typowy pojazd najczęściej spotykany w PSP/OSP
- samochód lekki ratowniczo-rozpoznawczy.
W strażackiej majówce wziął udział także Zastępca Dowódcy JRG PSP w Skawinie st. kpt. Jarosław Lach.

Po defiladzie samochody bojowe ustawione zostały na parkingu przy parku, gdzie każda jednostka prezentowała sprzęt jakim dysponuje, a także opowiadała zaciekawionym maluchom o służbie strażaka, i również sami strażacy wymieniali się doświadczeniami. Swoją obecnością zaszczycili także "zawodowcy" JRG-3 w Krakowie. Przy użyciu drabiny mechanicznej o zasięgu roboczym 42 metrów i sprzętu ratownictwa wysokościowego dzieci mogły budować więżę ze skrzyń.

W parku miejskim strażacy z OSP Skawina-Centrum przygotowali tor przeszkód dla dzieci. Dla najmłodszych nie zabrakło licznych gadżetów ufundowanych od partnerów imprezy.

Ratownicy z OSP Skawina-Centrum wraz z Ochotniczą Grupą Medyczną przeprowadzili naukę udzielania pierwszej pomocy.

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z OSP w Tyńcu o godzinie 16 rozpoczęła pokazy na parkingu za Gimnazjum nr. 2. Młodzi druhowie wykonali pokaz bojowy na wzór zawodów sportowo-pożarnych oraz wykonali pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej.

O godzinie 17 rozpoczął się pokaz ratownictwa technicznego. W działaniach brali udział strażacy z JRG w Skawinie oraz z OSP Krzęcin, ratownicy z Ochotniczej Grupy Medycznej w Wieliczce oraz policjanci z WRD KPP w Krakowie.

O godzinie 18:30 odbył się ostatni pokaz przygotowany przez strażaków z OSP Skawina 2, OSP Rzozów oraz OSP Kopanka. Pokaz zakładał wybuch piecyka gazowego, a następnie pożar domu.

Pilotaż defilady prowadziła załoga Komisariatu Policji w Skawinie. Całość trasy zabezpieczyli funkcjonariusze miejscowego KP przy współpracy z ochotnikami ze Skawiny-Korabnik oraz Straży Miejskiej Miasta Skawina.

Opis - Kraków112 - Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie