Od 1892 w służbie społeczeństwu...

"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"

21-22.07.2020 - Zelków - Poszukiwania osoby zaginionej

21 lipca 2020r., o godzinie 17:00 nasza jednostka została poinformowana przez prezesa oddziału gminnego, o zaginięciu mieszkanki Zelkowa. Dowódca OSP Bolechowice po dotarciu na miejsce zdarzenia otrzymał informację od Policji że trwają poszukiwania 45 letniej mieszkanki Zelkowa, która opuściła  w niedzielę swoje miejsce zamieszkania i do tej pory nie wróciła. Wstępnie ustalono, że poszukiwana była chora między innymi na cukrzycę. Ze względu na charakter zdarzenia kierujący działaniami ratowniczymi uznał tą sytuację za stan zagrożenia życia i poprosił o zadysponowanie na miejsce zdarzenia dodatkowe siły i środki, w tym jednostkę KSRG (OSP Zabierzów) oraz komendanta gminnego. Na polecenie Policji poszukiwania przerwano po godzinie 21. 

22 lipca, o godz. 09:00 na miejsce zdarzenia została zadysponowana przez SKKM PSP w Krakowie Grupa Poszukiwawczo-ratownicza OSP Goszcza, która miała za zadanie wesprzeć  działania Policji w poszukiwaniach osoby zaginionej. Dodatkowo zadysponowano strażaków z JRG 5 z quadem, JRG 7 z dronami oraz jednostki OSP z terenu gminy Zabierzów oraz Wielkiej Wsi, które wsparły nasze działania quadem. Natychmiast wydzielono rejony poszukiwań oraz miejsca potencjalne w których może znajdować się poszkodowana. Z relacji świadków którzy ją widzieli wynikało że prosiła ich o wodę do picia. Stąd planista zwrócił szczególną uwagę na potoki, stawy oraz inne punkty czerpania wody. Niestety po 5 godzinach poszukiwań, mimo bardzo dobrej współpracy Policji, PSP, OSP oraz dużego zaangażowania okolicznych mieszkańców, scenariusz okazał się tragiczny. Działając w jednym z sektorów na wyznaczonym obszarze poszukiwań, jeden z zespołów z psem ratowniczym z OSP Goszcza ujawnił ciało osoby zaginionej. Znajdowało się kilka metrów od potoku w dolinie Bolechowickiej.

Siły i Środki:

- KP Zabierzów

- KPP Kraków

- JRG 5 PSP Kraków (Quad)

- JRG 7 PSP Kraków (Dron)

- OSP Kobylany

- OSP Biały Kościół (Quad)

- OSP Bolechowice

- OSP Zabierzów

- OSP Ujazd

Do działań ratowniczych został użyty między innymi dron będący na użyczeniu w OSP Bolechowice. Operatorem był prezes OSP Bolechowice dh Paweł Sendor, który na obecną chwilę jest jedyną osobą w jednostce, która posiada wszelkie niezbędne uprawnienia do pilotowania bezzałogowych statków powietrznych . Ponadto należy podkreślić że zarząd OSP Bolechowice wielokrotnie informował o ewentualnych trudnościach związanymi z prowadzeniem działań w trudno dostępnych miejscach na terenie dolinek podkrakowskich. Przeprowadzane kilkukrotnie ćwiczenia oraz same działania ratownicze na terenie dolinek pokazały że niezbędny jest zakup sprzętu terenowego który pozwoli w jak najkrótszym czasie dotrzeć do poszkodowanego oraz w sposób bezpieczny ewakuować  go do miejsca przekazania zespołom ratownictwa medycznego.  Zakup lub pozyskanie takiego sprzętu  stał się obecnie pirytem dla zarządu OSP Bolechowice.  

Foto - OSP Bolechowice/Kraków112 - Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie